Güllaç

 Ramazan’ın vazgeçilmezlerinden nefis bir sakızlı muhallebili Güllaç’a ne dersiniz ?
Malzemeler :
– 6 yaprak güllaç
– 1 litre süt
– 1 su bardağı toz şeker
– ½ su bardağı su
Muhallebisi için :
– ½ litre süt
– ½ su bardağı toz şeker
– 1,5 yemek kaşığı tepeleme un
– 1,5 yemek kaşığı tepeleme mısır nişastası – 3 parça damla sakızı Üstü ve arası için:
– 300 gr çilek (bir kısmı üzerine konmak üzere ayrılacak) – Yarım kase dövülmüş ceviz Önce muhallebi hazırlanır. Bunun için bir sos tenceresine un, nişasta ve toz şeker konur. Kuru malzemeler bir çırpıcı ile birbirine iyice karıştırılır. Damla sakızı havanda iyice dövülerek malzemelere eklenir.
Ardından süt yavaş yavaş eklenerek karıştırılmaya devam edilir. Bu şekilde sütü dökmeden önce un ve nişasta şekerle iyice karışmış olursa sütü eklerken hiç topaklanma olmaz. Sos tenceresi ocağa alınır, orta ateşte devamlı karıştırılarak muhallebi kıvamına gelene kadar pişirilir. 
Ocaktan alınıp arada karıştırılarak soğumaya bırakılır.
Güllaç için bir litre süt bir tencereye alınır. Kaynama derecesine kadar ısıtılır, içine bir su bardağı (200 ml lik normal su bardağı ölçüsü) toz şeker eklenir. Eriyene kadar karıştırılır. Sıcak sütün içine yarım bardak su ilave edilir.
Tatlıyı yapacağımız servis tabağının boyutuna göre güllaç yapraklarını parçalayarak teker teker yerleştirilir. Her katta üzerine sıcak sütlü karışımdan kepçe ile dökerek ıslatılır.
Üç yaprak güllaç bu şekilde yerleştirildikten sonra üzerine soğumuş sakızlı muhallebi dökülür ve eşit kalınlıkta yayılır. Ayıklanıp ufak parçalara kesilmiş çilekler muhallebinin üzerine serpiştirilir.
Kalan güllaç yaprakları yine tepsi boyutuna göre parçalanır. Bu defa bir maşa yardımıyla sıcak sütün içine batırılarak yumuşatılır ve muhallebili katmanın üzerine yerleştirilir.
Kalan üç yaprak güllacı bu şekilde yerleştirdikten sonra artan süt en üste kepçe ile dökülür, güllaç yapraklarının emmesi sağlanır.
Kalan üç yaprak güllacı bu şekilde yerleştirdikten sonra artan süt en üste kepçe ile dökülür, güllaç yapraklarının emmesi sağlanır. Afiyet olsun.

ŞİRKETLERİMİZ